HODOČAŠĆE – istinsko življenje vjere ili pučka tradicija
Iz naše arhive 15.08. 2015
piše: Matej Vinarić
Katolici slave jedan od najvećih svojih blagdana, blagdan Uznesenja Blažene Djevice Marije ili Veliku Gospu. Marija je izuzetno štovana kako kod katolika, tako i kod pravoslavaca, a i Islam je spominje kao jedinu ženu u Kur’anu.
Marijanska svetišta su izrazito štovana, te svake godine večer uoči blagadana i na sam blagdan, kolone Marijinih štovatelja slijevaju se u svetišta kako bi se molili Mariji i njezinu snažnu zagovoru.
Božiću u susret…
piše: Matej Vinarić
I tako, umjesto da učim ja odlučim u sitne sate zapisati misli koje mi se već danima roje po glavi. Dok u pozadini svira klapa Kambi, u mislima se vraćam u Slavoniju u kojoj su sljedeći dani jedni od najljepših dana u godini. Dalmatinske klape, ja u Zagrebu a misli u Slavoniji… jedna od najboljih mogućih kombinacija.
Polako, ali sigurno približava nam se jedan od najvećih i zasigurno, većini ljudi, najdražih kršćanskih blagdana – Božić.
Jovan Stanisavljević Čaruga, slavonski Robin Hood – priča druga
Piše: Matej Vinarić
Kako vrijeme samo brzo prolazi. Ne, ne.. još bolje. Vrijeme leti. Ljeto je prošlo brzinom munje i evo već smo duboko zakoračili u jesen. Ove godine se navršava devedest godina smrti jednog od najvećih razbojnika u Slavoniji iz prošloga stoljeća, Jovana Stanisavljevća Čaruge.
U priči koju sam napisao prije nekoliko mjeseci, kratko sam opisao Čarugin život prije nego li je postao jedna od najtraženijih osoba 20. st. Kratko za podsjetnik, Čaruga je bio osuđen na četiri godine zatvora u Srijemskoj Mitrovici. Nakon kratkog vremena provedenog u zatvoru, u kolovozu 1919. godine Čaruga bježi iz zatvora. Tada, kao jedan od bjegunaca luta po Slavoniji.
Piše: Matej Vinarić
„Ta vrijedan je radnik plaće svoje.“ Kako drugačije započeti ove retke nego s opravdanjem.
Dugo je vremena prošlo od kada sam uzeo pero u ruku i napisao koju „pametnu“. Nakon radnog ljeta, rujan je bio mjesec u kojemu sam se uspio psiho/fizički odmoriti, kako od fakulteta, tako i od drugih obaveza.
Ulaskom u mjesec listopad sve se lagano vraća u staru kolotečinu. Kako kaže stara poslovica: „Nisam se uspio ni okrenuti, a godina prođe“. Ulazimo u posljednje mjesece 2015. godine. Sam ne mogu vjerovati da je tako brzo prošla.
Promocija nosača zvuka „Oj Andrevci, lipo selo naše“
Piše: Matej Vinarić
Stoljećima su na području Slavonije, Baranje i Srijema (tri makroregije u hrvatskom dijelu Panonske ravnice) živjeli šokci. Kada bi se vratili u povijest, korijene šokaca na navedenim područjima nalazimo još u 7.st.
Kolega, jednoga dana bit ćete magistar edukacije!
Piše: Matej Vinarić
Ljeto je šaptom palo, temperature su se spustile što znači da nam dolazi jesen. Za zemljoradnike to znači ubiranje plodova njihova cijelogodišnjeg rada, za neke će to značiti kraj godišnjeg odmora, a za jednu od najfrekventnijih skupina našeg društva, jesen će značiti ispitni rokovi.
Jovan Stanisavljević Čaruga, slavonski Robin Hood – priča prva
piše: Matej Vinarić
Španciraš se? To pitanje je zasigurno jedno od najčešćih pitanja koja će se čuti sljedećih dana. Naime, u Varaždinu je započeo 17. po redu Špancirfest – ulični festival. Ali, neću pisati o Špancirfestu.
Sama riječ španciranje ( njem. spazieren, šetnja) me navela na sljedeći tekst. Povijest je prepuna priča o junacima, kraljevima, vitezovima i sl. koji su često u velikim ceremonijama šetali – špancirali gradovima.
Naš suradnik u rubrici „Iz povijesti i tradicije“ je dvadesetogodišnji Matej Vinarić
Nedavno nam se javio tekstom naslova „Istim koracima prema Gospi“ gdje je komentirao za blagdan Velike Gospe aktualnu temu hodočašća kao istinskog življenje vjere ili pučke tradicije.
Lijepi redovi, ugodan stil, poučan tekst. Obradovasmo se kako je na vidiku nova suradnja. I nismo se prevarili. Stigao je i drugi tekst, a s njim i fotografija i par redaka o autoru.